piątek, 23 stycznia 2015

Chocolate ! Zdrowsza niż Ci się wydaje !

Naszła mnie dzisiaj ogromna chęć na czekoladę i przypomniało mi się, że miała się z Wami podzielić moim odkryciem a propos niej. Konkretnie chodzi tu o ciemną czekoladę. Okazuje się bowiem, iż jest najzdrowszą ze wszystkich czekolad oraz udowodniono naukowo jej korzystne działanie na nasz organizm !


Na co konkretnie wpływa ? 

  • Nastrój 
Dlaczego jedzenie czekolady uszczęśliwia ? To proste: tłuszcz z ziaren kakaowca pobudza wydzielanie endorfin. Ale jeszcze lepsze jest to, że zawiera niewielkie ilości anandamidu ( czyli tego co kręci w marihuanie), dlatego czujemy się jak na haju.
  • Energia
Czekolada jest najbogatszym źródłem przeciwutleniacza - epikatechiny. Wspomaga ona działanie organelli komórkowych - mitochondriów, które są naszymi fabrykami energii.
  • Mózg
Ta sama epikatechina wspomaga pracę mózgu. Poprawiając jego ukrwienie, wzmacnia pamięć krótkotrwałą. Przed egzaminem wypij szklankę kakao, a przez dwie godziny będziesz w szczytowej formie. 
  • Pożądanie
Oprócz tego, że czekolada zawiera ten sam alkaloid, co marihuana, to jeszcze aktywizuje w mózgu tzw. ośrodek nagrody. Czyli uruchamia ten sam cykl, co zażywanie narkotyków - chce się jej więcej i więcej. 
  • Waga
To jest najlepsza wiadomość :) Badacze doszli do wniosku, że amatorzy ciemnej czekolady są szczuplejsi niż ci, którzy jej nie jedzą. 
  • Serce
Stwierdzono, że regularne jedzenie czekolady obniża ciśnienie krwi, a także zmniejsza ryzyko zawału. Skoro już jesteśmy przy sercu, to warto  wiedzieć, że fenyloetyloamina zawarta w czekoladzie sprawia, że czujemy się tak jak w pierwszej fazie zakochania.

Zachęcam Was serdecznie do jedzenia ciemnej czekolady, jak widzicie ma same plusy :))


~Oliwia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz